Anita Šulentić je prokuristica amm global instituta, prvog privatnog instituta kreativne industrije u Hrvatskoj te vanjski suradnik Sveučilišta Sjever i Edward Bernays University Collegea na radijskim i marketinškim kolegijima.  Na trećem izdanju konferencije The Art of Feminine Leadership 25. ožujka govorit će u ulozi ženske intuicije u kreativnoj industriji 21. stoljeća.

1. Prokuristica ste amm global instituta. Kako biste opisali njegovu viziju i vašu ulogu u njenom ostvarenju?

AMM GLOBAL INSTITUT (AGI) je prvi privatni institut kreativne industrije u Hrvatskoj, koji okuplja znanstvenike, stručnjake i profesionalce koji su se dokazali vještinama, talentima i znanjima potrebnima za inovativno i kreativno profesionalno djelovanje. Imamo tim od 33 znanstvenika i stručnjaka koji intenzivno rade na znanstvenim, stručnim i edukativnim projektima na područjima: utjecaja radija u kreativnoj industriji, stvaranju društvenih sadržaja i obrazaca te promociji autorstva i pozitivnih iskustava. Vizija AGI-ja i moja uloga u njemu potpuno se preklapaju. Svoju strast prema radiju prenosim na nove generacije edukacijama medijskih djelatnika i novinara na komercijalnim radijskim postajama. Organiziram i provodim nove jedinstvene projekte na domaćem multimedijalnom tržištu poput DJ I NEWS praktikuma. Riječ je o edukativnim modularnim projektima koji za cilj imaju sveobuhvatno pripremiti nove generacije voditelja i newspresentera modernih i konvergiranih radijskih postaja. Kad se praćenje aktualnih trendova spoji s održavanjem predavanja na dvije visokoškolske ustanove te pisanjem doktorske disertacije, vjerujem da idemo u dobrom i ispravnom smjeru kako bismo najbolje od sebe prenijeli i ostavili novim generacijama.

2. Koje biste svoje vještine izdvojili kao ključne za svoj razvoj i uspon u poslovnom svijetu?

S današnjim odmakom i petnaest godina poslovnog iskustva svjesna sam da su se te vještine razvijale postepeno, nekad na moju inicijativu radom na sebi, a nekad su nastale kao posljedica situacija kojima me život jednostavno doveo. Izdvojila bih određen set vještina koje samosvjesne žene razviju kako bi bile potpune i zadovoljne u svim životnim područjima. To su jake organizacijske sposobnosti, samoizražavanje i aktivno stvaralaštvo. Komunikacija i preispitivanje sebe, svojih postupaka i vrijednosti, uz neprestano obrazovanje meni se osobno pokazalo izvrsnom kombinacijom. Vještine poput snalažljivosti u potrazi za informacijama i rješenjima, kreativnosti, pravednosti, i upornosti imam, no isto tako sam svjesna da moram još malo poraditi na smirenosti u u izazovnim situacijama. Uspjela sam da se panika ne vidi na van, ali je djelomice ostala u meni ?

3. Otkud proizlazi vaša strast prema radiju kao mediju i kakvu mu budućnost predviđate?

U radio sam se (trajno i sretno) zaljubila još na Fakultetu političkih znanosti. To je najstariji elektronički medij, ne stvara ovisnost i ne krade vrijeme, a ujedno je najintimniji medij kojem Europljani najviše vjeruju, pokazuju to recentna znanstvena i stručna istraživanja. Također, usprkos nekim predviđanjima, radio se sluša sve više, što nam govore i podaci Europske radodifuzne udruge – za vrijeme prve faze svjetskog lockdowna uslijed pandemije bolesti COVID-19, radio se slušao 30% više nego inače. Ono što je razlika i što nas još intenzivnije čeka u budućnosti je utjecaj digitalnog doba te usijed toga mijenjanje platforme za konzumaciju radijskog medija. Zapravo, mijenjamo klasični radijski prijamnik za onaj digitalni te sve više konzumiramo omiljeni radio putem mobilnih aplikacija, web stranica i televizije. Radio se neprestano prilagođava zahtjevima i novim navikama svog slušatelja.

4. Koji biste savjet dali mladim poslovnim ženama na početku svoje karijere, što im je potrebno za ustrajanje u ambicijama?

Što više razmišljam i paralelno slušam iskustva svojih prijateljica i kolegica, to sam sigurnija da je rad na samopouzdanju, kojeg mi žene imamo dokazano manje nego muškarci, ključno razvijati kroz sve životne faze – od samog djetinjstva, puberteta, fakulteta do zrelog, poslovno-obiteljskog života. Naša sposobnost multitaskinga je urođena, imamo jedinstvenu žensku intuiciju, potrebu za istančanom pravdom i redom. Sve ovo već imamo u sebi i moramo to znati cijeniti te upotrijebiti za karijerni rast. Kao savjet, ponovit ću isto što smo Ti i ja komentirale povodom prvog izdanja konferencije THE ART OF FEMININE LEADERSHIP: Ako radiš ono što voliš, uvijek ćeš dati barem 10 posto više od ostalih i to je ono što će te izdvojiti iz mase.

5. Smatrate li da postoji velika razlika između muškog i ženskog tipa liderstva?

Znam da i dobri i loši lideri mogu biti i žene i muškarci, razlika je u tome što smo kroz procese socijalizacije jednostavno naučili te iz tog razloga njegujemo drugačije liderske stilove. Rekla bih da je ženama puno bitnije da u timu sve funkcionira, težimo izgradnji poštovanja i razumijevanja među suradnicima, ali razmišljamo i o svakom pojedincu te povećanju njegovih unutarnjih vrijednosti kroz rad i uspjeh. Naravno da sve navedeno, te općenito vodstvo ovisi ponajprije o samom pojedincu, životnim vrijednostima i odnosu s vlastitim egom.

6. Kakva je situacija u kreativnoj industriji? Zamijećujete li više ili manje žena na upravljačkim pozicijama u odnosu na period kad ste počinjali s karijerom? Koliko je važno promovirati uspješne primjere žena u poslovnom svijetu?

Apsolutno ću uvijek prigrliti i maksimalno pomoći u promociji uspješnih primjera žena u poslovnom svijetu. Nikad se nisam pomirila s onom suviše poznatom kako je žena ženi vuk i čvrsto vjerujem da si želimo i trebamo pomoći savjetima, iskustvima i pružanjem ruke za dodatnu, višu stepenicu u karijeri. Situacija u kreativnoj industriji je pozitivna i sve je više žena na ključnim pozicijama. Specifična je ovo industrija upravo po vještinama poput kreativnosti, inovativnosti, odgovornosti, poštovanju i originalnosti kojih mi žene imamo u izobilju, zar ne?

7. Čini li vam se da je ženama put do liderstva teži i kako vidite ulogu ženskih vještina u liderstvu budućnosti?

Ne bih rekla da je teži, nego protkan drugačijim izazovima i unutarnjim borbama. Osjetljivost, spomenuti manjak samopouzdanja, odrastanje u komentarima kako su najviše pozicije i najbolji uvjeti rezervirani za muškarce ne doprinose stvaranju svijesti da smo jednaki i da zaslužujemo jednako bez obzira na spol. Iako sam okružena pozitivnim i lijepim pričama uspješnih žena liderica, iznimno se veselim ovogodišnjoj konferenciji jer sam i sama, pogotovo u ovim pandemijskim okolnostima, željna novih poznanstava i svježih iskustava govornica i panelistica. Sigurna sam da budućnost donosi nove funkcije i nove potrebite vještine u kojima će se žene, kao i uvijek, savršeno pronaći.

Veselimo se poslušati što će nam još Anita Šulentić podijeliti u svom govoru na konferenciji The Art of Feminine Leadership 25. ožujka ONLINE.

Rezervirajte svoje mjesto i ne propustite njen zanimljiv govor.